V dnešním článku se podíváme na to, jak si připravit vlastní automatizovaný zpravodajský systém složený z médií a blogů které rádi čteme, aniž bychom je museli pravidelně každou chvíli navštěvovat. K tomuto nám velmi dobře poslouží RSS čtečka Feedly, která je k dispozici ve webovém prohlížeči i jako desktopová a mobilní aplikace.

Povíme si, jak s pomocí Feedly můžeme sledovat obsah, který je pro nás důležitý a zároveň uspořit spousty času tím, že ze života odstraníme informační balast.

Nebude se jednat o recenzi jako spíš o vlastní zkušenost toho co mi za 10 let využívání RSS fungovalo a co nikoliv. Nicméně určitě odpovím i na otázku, zda má smysl si za Feedly připlatit ve verzi PRO / PRO+.

Co je RSS?

Nechci čtenáře webu hned prvních odstavcích podceňovat, ale statistiky mluví jasně. Technologie RSS je stará 25 let, ale jen asi 10% uživatelů internetu ví k čemu je dobrá. Proto nejdřív přistoupíme k jednoduchému vysvětlení.

Wikipedie o RSS říká, že je to rodina XML formátů pro čtení novinek a obecněji syndikaci obsahu. Když si to řekneme jako lidi, znamená to, že:

  • Existují weby, které nabízí RSS zdroj. To je obyčejný textový soubor, dostupný online ve formátu XML (feed). Záleží na nastavení, ale většinou obsahuje všechny články daného webu.
  • Na tento soubor napojíme naši čtečku.
  • Vždycky, když web vydá nový článek dojde i k aktualizaci textového souboru, naše čtečka pro nás nový obsah stáhne aniž bychom na cílový web museli chodit.

Výhody a nevýhody Feedly

Výhody RSS čtečky (např. Feedly)

  • RSS čtečka neblokuje obsah, nešmíruje nás ani nepodsouvá reklamy. Je multi-oborová a shromažďuje vše co nás zajímá na jednom místě.
  • Feedly ve free verzi umí pravidelně kontrolovat co je nového až ze 100 různých zdrojů. Tím výrazně šetří náš čas, který bychom strávili procházením internetu.
  • Nic důležitého nám neunikne. Feedly nám doručuje pouze samotný obsah – článek, obrázky, komentáře s možností rozkliknout si detail na cílové stránce.
  • Uvnitř čtečky může uživatel lépe vyhodnotit jaká témata čte, co přeskakuje a o co má skutečně zájem. Z vlastní zkušenosti vím, že toto se v čase mění – vyplatí se zdroje promazávat a zároveň hledat nové, relevantní.

Nevýhody RSS čtečky

  • Sociální sítě RSS nemají. Důvod je jednoduchý – potřebují zisk a proto je důležité aby si udrželi uživatele co nejdéle u sebe. Nemají zájem na tom data skrze RSS přesouvat do čteček kde nad nimi nemají kontrolu a kde na nich může vydělat někdo jiný.
  • Některé weby do RSS dávají jen krátký úvod, někdy text nevhodně formátují, případně RSS nepodporují a musíme si bohužel poradit jinak. Někdy zdroj nelze bohužel automatizovat vůbec.

Suma sumárum: pokud sledujeme vyšší desítky webů, Feedly je dobrý způsob jak si zpřístupnit veškerý obsah který nás zajímá na počítači či na telefonu a mít jej seřazený podle data vydání. Pokud k Feedly přistupujeme pod jedním uživatelským účtem z více zařízení – postačí nový článek jej přečíst na jednom zařízení a na ostatních je už poté označen jako přečtený. Díky Feedly nám nic důležitého neunikne.

Feedly – jak nacpat do čtečky krmivo?

Registrace na Feedly je jednoduchá a hádám, že ji zvládne každý. Ta skutečná otázka spočívá v tom, jak si do čtečky nacpat jednotlivé zdroje. Automatizovat čtení novinek a blogů které nás zajímají je v mnoha případech poměrně banální věc. Bohužel je tu celá řada specifických případů, kdy je automatizace velmi těžká nebo dokonce nemožná. Není to chyba Feedly – ta je nejoblíbenější čtečkou na světě z dobrého důvodu. Nicméně RSS je bohužel na řadě internetových míst z různých důvodů nepodporovaný nebo opomenutý.

Dobře. Pro začátek stačí kliknout v menu na Follow sources a Feedly nabídne 4 možnosti. Websites, Reddit, Newsletters a Google News.

Websites (stránky, blogy, YouTube)

Websites bude pravděpodobně vaší nejpoužívanější položkou. Stačí zadat webovou adresu a přidat si zdroj do seznamu pomocí tlačítka Follow. Dle mých zkušeností takto drtivá většina webů funguje, přidat lze i ty úplně neznámé (WordPress pohání 40% internetu a díky bohu RSS podporuje) což prezentuji i na příkladu tohoto blogu.


Kromě webů lze stejným způsobem přidávat i YouTube kanály. Stačí si zkopírovat adresu konkrétního tvůrce a přidat skrze Websites podobně jako blog. Např. https://www.youtube.com/@petrmara, do Feedly nám tak mohou chodit i notifikace na nová videa od oblíbených autorů.

Až potud je to pohádka.

S přidáním podcastů může být problém. Spotify XML feed u jednotlivých tvůrců v defaultu nemá. Zkusit můžete Apple podcasts, konkrétně tuto službu, která vám vytvoří po zadání odkazu na konkrétního tvůrce i feed.

S nástrahami u jednotlivých webů bohužel nejsme u konce. Může nastat situace, kdy chceme sledovat např. zpravodajství. Pak je RSS zdrojů zpravidla více. Pro různé kraje, rubriky a magazíny. Dobrý web by měl RSS nabídnout spolu s dalšími kanály jako jsou sociální sítě. Idnes úplně nemusím, ale mají to pěkně udělané. Nicméně se zpravodajstvím by měl být člověk opatrný – zpravidla je možná trochu zajímavá tak 1 zpráva z 10 a je velice snadné si několika zdroji čtečku úplně zahltit.

Pokud feed na webu nemůžete najít podle žlutého loga. Je ustálená konvence zkusit to přes url takto:

  • www.adresawebu.cz/feed
  • www.adresawebu.cz/feed.xml
  • www.adresawebu.cz/rss

Reddit (Fóra, sociální sítě, diskuse)

Přes další záložku Reddit si můžete přidávat vlákna z této sítě. Osobně Reddit nevyužívám a budu věřit že implementace je ve Feedly bezproblémová.

Dovolím si však poznámku ke klasickým diskusním fórům, které běží na PHPBB3 a je jich ještě poměrně dost. Defaultně můžete sledovat celé fórum (nedoporučuji – zahlcující), ale když si upravíte url, mnohdy jde feed nastavit na jedno konkrétní vlákno nebo jednoho konkrétního uživatele. Klasická fóra mají vždy poměrně málo klíčových vláken a osob, které se vyplatí sledovat a zbytek je pouze balast.

Discord pokud vím nejde smysluplně propojit na čtečku. Stejně tak ani jiné sociální sítě. Určitě najdete pár světlých výjimek, např. Mastodon, kde platí jiná pravidla než u centralizovaných sociálních sítí. Nicméně je toho málo.

Newsletter

Newslettery bohužel nejsou zase taková legrace, jak je tenhle robůtek prezentuje.

Newsletter umožňuje přidat si do čtečky nejrůznější emailové zpravodaje. Základní myšlenkou je neplevelit si email, ale RSS čtečku. Na každý emailový zpravodaj vygeneruje Feedly unikátní emailovou adresu, takže tím zároveň nedochází ani ke sdílení našeho soukromého emailu.

Problémy s Newslettery jsou bohužel dva:

  • Totiž že jsou dostupné ve verzi PRO
  • A docela často prostě nefungují. Typicky se to děje, pokud newsletter vyžaduje v prvním emailu potvrzení k odběru – Feedly, ani jiné čtečky nejsou plnohodnotné emailové klienty a tak se stává že potvrzovací odkaz nefunguje správně. První email tak v pořádku přijde, ale další už nikoliv.

Tady se zase musíme poškrábat pravou rukou za levým uchem. Jednak v mnoha případech není nutné si kvůli této službě Feedly platit, protože existuje služba Kill the Newsletter, která je k dispozici zdarma a v podstatě dělá totéž.

Na druhý problém je řešením emailová automatizace – přihlásit se na newsletter skrze standardní email, nastavit si jeho přeposílání na vygenerovanou adresu Feedly nebo Kill the Newsletter adresu a následně jej z emailu pravidelně mazat.

Google News

Čeština mezi podporované jazyky nepatří. Pokud chcete dostat Google News na určitou frázi do RSS, pomůže vám koncipovat url takto. Zvolíte hledanou frázi a feed si pak stačí vložit do čtečky a je hotovo.

  • https://news.google.com/rss/search?q={hledana-fraze}

Feedly PRO – feed generator, Leo AI a další funkce. Má smysl si připlatit?

Build RSS Feed

Pokud některá ze zadaných webových stránek nemá feed, Feedly ho ve verzi PRO umí vytvořit, stačí kliknout na Build RSS Feed – na generátoru si stáhnete z webových stránek titulky či text a vygenerovaný feed je na světě.

Když jsem tuto funkci, která je dostupná ve verzi PRO testoval, bylo to takové dvousečné. Funguje dobře, ale pojďme si upřímně říct, že na prasácky udělaném webu kdy není dobře patrné, co je strukturovaný nadpis vám k ničemu nebude.

Kromě čtení blogů tato funkce samozřejmě svádí ke sledování webů konkurence, sbírání dat z pro zlepšení prodeje, akvizice… a samozřejmě ano jde to. Do určité míry.

Jakýkoliv generátor RSS, včetně toho integrovaného ve Feedly vás však neochrání před tím, když někdo upraví strukturu webu, aktualizuje webové stránky a nebo smaže či přesune kousek dat, který právě sledujete.

Bohužel na větším vzorku dat nemám zkušenost s tím, že by to fungovalo dobře. Velká část firem nemá web, spousta z dalších nemá sekci s plánovanými projekty, ti kteří ji mají ji třeba mají podivně formátovanou a výstup není vhodný pro RSS generátor, další ji léta neaktualizují – až třeba sledujete nějakých 10 zdrojů, což je ve finále stěží několik procent z toho, co byste sledovat chtěli. V momentě kdy automatizujeme jen zlomek z toho, co bychom mohli – nemá smysl mluvit o něčem co plnohodnotně funguje.

AI, Market intel, Threat intel

Nejrůznější hledání témat nejspíš funguje v principu dobře. Bohužel pro mě, naráží na bariéru českého jazyka. Pro ten vyhledávání nefunguje, nebo funguje omezeně.

Feedly PRO se pro český trh nevyplatí.

Pokud si zaplatíte a vyzkoušíte Feedly PRO a zůstanete na českém písečku, neubráníte se zklamání. Tedy alespoň já se mu neubránil.

  • Generování RSS feedu naráží na limity webů
  • Market Intel a Threat Intel (AI) nefungují pro ČR.
  • Newslettery mají podivnou příchuť s dvojím potvrzováním o kterém jsem psal.

Členství PRO stojí 7 dolarů a PRO+ 13 dolarů měsíčně ( a neopřete se přitom o žádnou zásadní přelomovou funkci. Jasně.. máte možnost mít tisíce feedů, psát si poznámky a označovat si text, provazovat s dalšími aplikacemi a měnit písmo. Pokud však budu upřímný, za platbu to nestojí.

Alternativy k Feedly?

Řekněme si na rovinu, že RSS čtečky nepatří mezi zrovna populární nástroje a celosvětový trh je relativně malý. Feedly je pomyslným číslem 1. Pokud bychom se poohlíželi po dvojce, narazíme na nástroj InoReader, který rovněž působí dobře a ve verzi Free je mnohdy dokonce velkorysejší.

  • Nabízí sledování 150 zdrojů namísto 100.
  • V základu lepší třídění obsahu. Neomezené složky, fulltextové vyhledávání a označování skrze tagy.
  • Analýza a statistika přečteného, velmi užitečné. (ve Feedly dříve zdarma, nyní bohužel již v placené verzi)

Existuje i řada dalších, nicméně pokud si k RSS teprve hledáte cestu – doporučím se rozhodovat mezi Feedly a InoReader.

Závěr: automatizace skrze RSS je mnohdy složitá, ale vyplatí se.

Pokud jste dočetli až sem, možná se neubráníte pocitu, že nic vlastně pořádně nefunguje a že si k automatizaci obsahu musíme hledat nejrůznější cestičky. Máte pravdu, není to sice chyba Feedly, ale je to vcelku správný a realistický dojem.

Pravda je však taková, že automatizace se vyplatí a dává smysl se o ni pokoušet. Pokud se vaše čtení skládá hlavně ze soukromých blogů, tu a tam nějakých zpráv a YouTube kanálů, bude to fungovat vcelku dobře a účel to splní. Ušetříte spoustu času, postačí vám verze free a přitom vám neunikne nic zásadního.

Čím víc půjdete do dalších specialit, tím bude situace komplikovanější. Nedejbože pokud zkusíte monitorování trhu – to se mi v ČR se mi neosvědčilo ani v placené verzi a troufám si na základě zkušeností tvrdit, že tudy cesta nevede.

Rovněž budu rád pokud se podělíte o vlastní tipy a zkušenosti jak k automatizaci obsahu přistupovat.

Tak zase příště.
Lukáš

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *